Breda Barst 2017

Historie

2015

2 Years to Apocalypse, Alamaison b2b Mia More, Angstgegner, Anil Aras, Ares, As Elephants Are (UK), Audio Adam, Awanto 3, Breda B’ARTS, Causes, City Talents, D-Ribeiro b2b Philou Louzolo, De Staat, Death Alley, Double Veterans (BE), Eb & Vloed, Fake Billy & the False Prophets, Fiction Plane (UK), Filet Au Fonque, Flamboyant, For I Am King, Gerd, HERDER, KERK!, Lucas Hamming, My Baby, Navarone, PARAMATMAN, PAUW, Project Bongo, Quiz’m, Robbing Banks, Rondé, Skippabeat, Sven Hammond, Tank86, Tarantino, The Cool Quest, The Deaf, The Delta Saints (US), The Greatest Handshake (BE), The Royal, TunnelVisie, U Know The Drill, Whistle & Twitch, e.a.

2014

A.J. Croce (US), Afterpartees, Antenna (live), Arno (BE), Cactus Cowboys, Call It Off, Coco Bryce, De Sluwe Vos, Dirty Bastards, Disco In The Disco, Dotan, Flip en de Noormannen, Gingerpig, Green Lizard, Hallo Venray, I Am Oak, Jameszoo, Jett Rebel, King Dalton (BE), Knarsetand, Melting Time (BE), Psycho 44 (BE), Red Vultures, Stranded7, Taymir, The Charm The Fury, The Rifles (UK), Therapy? (UK), There There, Town Of Saints, Twin Shades (NL/BE), White Slice, Zachte G Harde P, e.a.

2013 - foto's

Bettie Serveert, Billain, Boston Bun, Coely, Condor Gruppe, David Vunk, De Verloren Jongens, Diggy Dex, Drive Like Maria, Duskhead, ESO, Fata, Fotosynthese, Fresku, Hans Vandenburg, Harsh Realms, Heavy, Het Zesde Metaal, Ian Clement, Join The Cavalry, Joris Dee, June Miller, Landmark 105, Lemontrip, The Loads, Lucash & Trollface, Maiden United, March, Massapeals, Mister & Mississippi, Muffler Men, Navarone, Nimmo Brothers, No More Jack, NT89, Olaf Stuut, Protection Patrol Pinkerton, Pure! Soul! Power!, Quizm, Raketkanon, Revölvo, Rina Mushonga, Satellite Stories, Sea & Air, Shit Is Bangin’, Sir Yes Sir, Smash The Statues, Snowapple, Steady New Sounds, Tekka, Tessa Rose Jackson, The Boxer Rebellion, The Mangroove, The New Shining, The Shiner Twins Duo, The Van Jets, This Routine Is Hell, Traumahelikopter, Trip To Dover, Vexisle, e.a.

2012 - foto's

Adriaan Persons & Joshua Bredow, Anneke van Giersbergen, Awash, Bazzookas, Ben Poole, Ben UFO, BenJur, BIGGI, Blaudzun, Bombay Show Pig, Buurman, Cinnaman, Cooh, Creature with the Atom Brain, DIO, Disco 101 DJ’s, Dubsik, Dubsik, El Pino, EZD, Flying Horseman (solo), Franky Nuts, Frizzle, Gogo Yubari, Het Collectief, Het Verzet, Hong Kong Dong, Icey B & The Youngsters, James Wood, Julian Edwardes, Kensei, Lady Bee, Lady Gogo, Lose Control, Lounga, Lounga, MacSwordfish, Mathijs Leeuwis, Metropool Jamcrew, Moakley, Mozaique, Nashville Pussy, New Pokerface, Oathbreaker, Palmbomen, Quizm, Rats on Rafts, Risskant, San Proper, School is Cool, Splendid, Swingmar, Tank86, TASTE, Tekka, Tesla55, The 101’s, Black Box Revelation, The Brave, The Campfire Collaboration, The D&S Project, The Fudge, The Intersphere (DE), The Kik, The Rott Childs, The Secret Love Parade, Tio Gringo, Van Kwaad tot Erger, ViezeRik, Wasted Bullet, Wetdog, Yall, e.a.

2011 - foto's

A Silent Express, Addergebroed, Ambacht, Arid, Artefakt vs. Thomas Dulle, As Enemies Arise, Asa, Bad Karma, Boom Boom du Terre, Bots & Coco Bryce, Brainless, Celluloid Heroes, Charlie Jones Big Band, Conforce, Cursed P, Customs, Dan Musk, Death Letters, Dirty Bastards, Don Diablo, Drums Are For Parades, Elle Bandita, Extince, Face Tomorrow, Funk D’Void, Gingerpig, Go Back To The Zoo, Goli & Ashburner, Jay Mocio, Jungle By Night, Kensington, Kimberlee Ramirez & MC Ruby Rhythm, Lastig, Little Trouble Kids, No Turning Back, Pien Feith, PowerParty The Boyz & The Girlz, René Amesz, Rolando Vallice, Rudeboy Ciano, Sexy Tim, Shit Is Bangin’, Skarz, Skywalkers, Soul Jamaica, Speedcocks, Stagga, Stream of Passion, Tekka, The Crookes, The Fahrenheit Twins, The Fifth Alliance, The Sunpilots, Unisound Collectief, Vanderbuyst, ViezeRik, When All Light Dies, e.a.

2010 - foto's

3rd Dimension HipHop, Absynthe Minded, Bjorn Wolf, Cari Lekebusch, Carlos Alvarez, Caza, Coco Bryce, Daybroke, Delta Funktionen, Destine, DJ Overdose, Dog Eat Dog, Dubmaster T, Evolve, Fyah Quesi, Indifrika, Gingerpig, Gruppo Sportivo, GT Moore & The Irie Vibes Band, Gustav Goodstuff, Hardwell, Het Collectief, Hilton Dive, Kapitan Korsakov, Klerkx & The Secret, Le Peuple de l’Herbe, Marco Polo, Torae & Ruse Juxx, Marlon Penn, MC JaJa, Mo-Franco, Moke, Moss, My Favorite Scar, Otis, Pineapple Thief, Platzak, PowerParty The Boyz & The Girlz, Present Future, Quizm, Rootsman Dirki & I-man T, School is Cool, Ser-V, Silicon Scally, The Brew, The Fuse, The Gecko Brothers, The New Shining, The Patsys, The Surs, Timmietex & friends, Tio Gringo, Topher, Vanderbuyst, Volt Violin, Witness The Fall, e.a.

2009 - foto's

A Brand, Actifeth, Antwerp Gipsy-Ska Orchestra, Apehanger, AVI, Bart Skils, Beavershot, Blood Red Shoes, Blue October, Boris Divider, Dark Intentions, Delain, Dikke Vandalen, DJ Irie Lion, Drive Like Maria, Dunugoz vs Tha Roofas, Fata Morgana, Filthy Eights, Flo, Freddie Foxxx, Fris & Dood, Glowstyx (aka Bong-Ra), Headphone, In The Name Of, Jamdubses feat. d-julion cashflow, Jasper Erkens, Johnny Stardust, Junkstar, Kemo the Blaxican, MBC, Minilab, Monocle Mint, Monomania, Neugeboren Nachtmusik, Noisia, Ottoboy, Overgrown, Prince Paul, Radical Roosters, Rosemary’s Sons, Ruben Block (Triggerfinger), Solo Moderna feat. DJ Mace, Speedy J / Electric Deluxe, Textures, The 101’s, The Darkest Red, The Sheep, The Undeclinables, Tjerkovara, United Dub Sound, Youth Of Spirit feat. Anthony John, Ziggi, e.a.

2008 - foto's

aBREcaDAbra, Agua de Annique, All on Black, Black Moon, Bots, Bouncemasters, Co2Ro, Dacato, Dirty Bastards, EZD, Fixkes, Flow-Jo, Frank Kvitta, Grand Avenue, Hallo Venray, Hospital Bombers, Jess, JF Sebastian, Kamer van Cokehandel, KGV, Kraak & Smaak, Lawaii, Leo’s Den, Letz Zep, Marike Jager, Mark Foggo’s Skasters, MAS 2008, MicGee, Mintzkov, Misty Basement, New Pokerface, neWax, Noes, Otis, Partyraiser, Scabadivers, Seán Walsh Band, Senser, Solid Decay, State Of Affairs, T.I.M., T99, Tank86, Technasia, Death Letters, The Exploding Shetland Ponies, The Fifth Alliance, The Gecko Brothers, The New Shining, Tim Vanhamel, Vengeance, e.a.

2007 - foto's

ACtion in DC, Amor, Autonon, BenJur, Bjorn Berge, Breed 77, C-Mon & Kypski, Diggy Dex, DJ Dub, Estroe, FIA Sound, Funkerman, Gravy, Green Hornet, Jahlovesound, Jaya The Cat, Jeff Martin, Kwis & AC, Left, Levellers, Mad Monkeys, Mantis Hifi, Mark Green & Viktor Roks, MC Drama, Moke, New Pokerface, Nid & Sancy, Paul Veth, Peter Pan Speedrock, Phat Kat, Prodigal Sons, Remy, Rick Angel [Zodiak Commune], Risskant, Robert Natus & Arkus P, Robin Kampschoer, Rude Rich And The High Notes, Side Issue, Slum Village, Smuggling, Snob!, Sofa, Stuart O’Malley And The Whiskey Gullivers, The Eaves, The Loads, Triggerfinger, Tyson, Youth Of Spirit, e.a.

2006 - foto's

303F, Analog Junkie, Armada, Ben Sims, Circular, Daniel West, DigHeads, DJ Profillactic, DNS & Daze, Elle Bandita, Emotional Elvis, Enzyme X, esOterica, EZD, GEM, Hardwell, Infadels, Johan, Kabale & Liebe, Kwis, L-Evation, La Melodia, Lefties Soul Connection, Loek de Roos, Luie Hond, Millstone, Milwaukee Wildmen, Nimmo Brothers, Omski, P-Yott, Paranoid, Pieter Leijten, Piston Rockers, Rita-Lynn, Rustdefrust, Sébastien Léger, Sheriff, SpaceKees & TeRilekst, Spix, Stolen Bicycles, Stuurbaard Bakkebaard, Syncardion, Tenth Planet, The Apers, Tom Musca, Tyrone, Wicky, Wies, Woordlooiers, Zaxxon vs Herr Fer, zZz, e.a.

2005 - foto's

a balladeer, Amplifier, André Manuel & Erwin Nijhoff, Anexx, Awaiting Seasons, Ben Huijbregts, Brian S., C-mon & Kypski, Carlos Alvares, DJ Profillactic, L-Evation & EZD, DJ Rob, DNS & Dejavu, E-L Style, Epica, Face Tomorrow, Funkfreakerz, HB Crew, Intwine, Isle Of Man, Janzzen, Linked, Mala Vita, Marco Bailey, MicGee, Noremac, Omski, on Spar, P-Yott, Plaeto, Q*OOON, Raymzter, Red Carpet, Roger Paolo, Seb, Skum, Omi & Mr. Critical, Starfish Bowl, Teaser, Textures, The Palookas, Voicst, e.a.

2004 - foto's

16Down, Anathema, Cape Canaveral, Chillburn, D’ro, Dansa, Double D Force, Fervid, Gideon, Greendive, Illicit, Janez Detd, Jojobeats, L-Evation, Left, Lua, Martino, Nucleus Roots, Oceansize, Opgezwolle, Remy, Robert, Satellite7, Skabadivers, Speedcocks, Sven van Vuren, The Mellotones, This Beautiful Mess, Wealthy Beggar, Zerax, e.a.

2003 - foto's

-123 Minus, 2nd Place Driver, Bass’em, Conquestador, Cor Fijneman, Da Huge, DJ Dazzle, DJ Promo, DJ Touché, Fair Play Committee, Fifty Foot Combo, Fishbone, Funkerman, Green Lizard, Hardware, Jesus Volt, Kopna Kopna, Mo-Franco vs C-mon, Mountain Men Anonymous, Sjako!, Skindred, Tasha’s World, The Gathering, The Gecko Brothers, Whacha!, Woordlooiers, Woost, Zaxxon, e.a.

2002

Acid Junkies, After Forever, Amadaleo, Bakkerij van Lieshout, Cape Canaveral, Ching Oema’s, CoMa, Corrie en de Grote Brokken, Cuban Heels, Def Rhymz, Didier Red, DJ Le Blanc, DJ Montana, DJ Rogier, DJ Sniper, DJ SP, Flowmotion, Flying Punk Cowboy Bullhorns, Gibi Gibi, Girls II Women, Human Rites, Hurricane, Keyser, Kirsten, Lozane, Merciless, Mo-Franco, Nadia & 2Face, Noyam African Institute, Ode2us, Panteón Roccocó, Passage to the Blues, Rachid Michael Jackson, Racoon, Robin Who..?, Rosemary’s Sons, S2, Secret Simba, Siki System, Soft Touch, Sona Diabaté & Argile, Speedcocks, Street Knowledge, Turkse Volksdans Groep, Zero Zero, e.a.

2001

Beef!, C-Mon, Curfish, Dyzack, Ellen ten Damme, Keshri & Andra, Mace, Mantis Sound, Mart, Milwaukee Wildmen, Mr. Myagi, New Born Creation, Petit Vodo, Renegade, Ricocher, Skik, Supernatural, Vandal X, Various Minds, Y?, Yinka, e.a.

2000

Abel, Belgian Asociality, DJ Dazzle, Fool moon band, GrandMasterMind, Michael de Jong, One in a million, Opacity of Evil, Q, Quazar, R.A.F., Skabadivers, Soul Stroker, Tim Wheeler & the Soul Shufflers, Wicky, e.a.

1999

7Zuma7, African Section, Albion, De Steeg, Dubbers, Exzhibid A, Global Exit, Jazzmeteors, King Daddy & the Boogie Children (USA), Maggot Brain, Malle Rakkers, Monti Amundson (USA), Payback, Rosemary’s Sons, e.a.

1997

Biach!, Channel Zero, Crustacean, Fixation, Jane Doe, Old’Skool, Queen Sandy, Tröckener Kecks, Undeclinable Ambuscade, e.a.

1996

Basera de Clown, Born in a Taxi, Deadshot, El Vez, F.B. Hate, Gotcha!, Green Lizard, Jellykit, Lucky Lips, Mang’s Maskertheater, Osdorp Posse, September Fools, The Ater Duo Ridicule, The Bob Color, e.a.

1995

Brotherhood Foundation, Drawn Faces, Drawn Faces, Four One and Only’s, Milwaukee Wildmen, Ni Hao, Planet Groove, Sjako!, The Scene, Van Dik Hout, e.a.